Menü
Alışveriş Sepetiniz

Teslimat Bilgileri

Teslimat Bilgileri

 

Siparişim ne kadar sürede teslim edilir?

Siparişinizin teslimat süresi gönderici firmanın çalıştığı kargo firmasına göre değişiklik göstermektedir. Üye panelinizden siparişlerim’e tıklayarak tahmini teslimat süresini görebilirsiniz. Siparişiniz kargolandıktan sonra ise kargo takip numarası ile kargonuzu izleyebilirsiniz.

 

 

 

Siparişim ne zaman kargoya verilir?

Siparişinizin kargo öncesi hazırlık süreci gönderici firmanın iş yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle beraber özel ürünler hariç tahmini 8 iş günüdür. Ancak özel üretim ürünler veya stok tükenmesi durumları için tedarik süreci değişkenlik gösterebilir. Üye panelinizden siparişlerim’e tıklayarak tahmini kargoya verilme süresini takip edebilirsiniz.

 

 

 

Kargomun durumunu nereden takip edebilirim?

Kargonuzu, anasayfa dan oturum açıp, hesabım sayfasına giderek, solda ki menüyü takip ederek kargo takip butonuna tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

 

 

Hangi ülkelere gönderim yapıyorsunuz?

Tüm Dünya'ya kargo hizmetimiz bulunmaktadır.

 

 

 

Kargo ücretleri nelerdir?

Gönderim ülkesine ve sipariş edilen ürün miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Siparişinize ait kargo bedelini sepet ve ödeme sayfanızda kontrol edebilirsiniz.

 

Gümrük politikaları, grev ya da öngörülemeyen durumlar nedeniyle yaşanan gecikmeler bu süreden hariç tutulmalıdır. Bu durumlarda, gümrük yetkilileri siparişinizi nasıl alacağınıza dair sizi bilgilendirmektedir.  Gümrük vergisi tutarı, siparişinize ve gönderdiğiniz ülkeye göre değişebilir. Gümrük işlemlerine tabi herhangi bir sipariş için vergi ödemek Grand Gold veya Grand Gold tedarikçileri sorumluluğunda değildir.

 

 

 

Hangi kargo firmalarıyla çalışıyorsunuz?

Yurtiçi gönderilerinde tedarikçi firmaların sözleşmeli olduğu firmalar ile çalışılmaktadır. Siparişlerim bölümünden firmanın hangi kargo ile çalıştığını görebilirsiniz. Çalışılan bazı kargo firmaları: Yurtiçi Kargo, Mng Kargo, Aras Kargo, Sürat Kargo…

 

 

 

Kargomu teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kargo şirketinden paketinizi teslim alırken gönderide açılma, yırtılma, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer paketiniz hasar görmüş bir şekilde gelmişse, gönderiyi teslim almadan önce kargo firmanızdan hasar tespit tutanağı alarak 7 gün içinde firma yetkililerine durumu bildiriniz.

 

 

 

Kargom geldiğinde teslimat adresinde değildim, ne yapmalıyım?

Belirtilen adreste bulunamadığınız durumunda; siparişiniz en yakın kargo şubesine teslim edilir. Sipariş numaranız ile birlikte kargo firmasına başvurarak teslimatın yeniden gönderilmesini talep edebilir ya da en yakın şubeden teslim alabilirsiniz.

 

*Siparişinizin Grand Gold tedarikçisine iade edilmemesi için 3 gün içerisinde (Kargo firmasına göre değişkenlik gösterebilir) gönderinizi belirtilen kargo şubesinden almalısınız.

 

 

 

Gönderilen kargoyu şubeden alabilir miyim?

Hesabım bölümünden kargo takip numaranızı alarak ilgili kargo firması ile iletişime geçebilirsiniz. Akabinde kargo firmasının yönlendirmesi dahilinde kargonuzu şubeden teslim alabilirsiniz.

 

 

 

Farklı veya Aynı zamanlarda verdiğim siparişler birlikte gönderilebilir mi?

Evet, sizin istekleriniz doğrultusunda verdiğiniz siparişlerinizi aynı anda kargolayabilmekteyiz.

 

 

 

Siparişimin gönderi adresi değiştirilebilir mi?

Siparişiniz gönderisi firma tarafından işleme alınmadan önce siparişinizin teslimat adresini Siparişlerim bölümünden değiştirebilirsiniz.